((به نام خدا))

جناب آقای شاهین فرهنگ

با سلام و احترام،

باید بعرض جنابعالی برسانم از آنجایی که اینجانب حدود 5-6 سالی میشود که بطور میانگین روزی حدود 1-2 ساعت سخنرانی گوش میکنم، از 2-3 سال پیش هم کم کم سخنرانی های شما را از اینترنت دانلود کرده و خیلی جذب آن شدم. حالا گذشته از اینکه کلا خودم به سخنرانی گوش کردن علاقمندم، سبک سخنرانی شما را هم میپسندم.        

از جمله همایش ازدواج در دانشگاه الزهرا (س)، همایش ازدواج اصفهان، تربیت کودک، روان شناسی نماز، عفاف و حجاب، هدف در زندگی، ارتباط موثر و ...

گذشته از اینکه رشته تحصیلی خودم روان شناسی است و بی شک پای درس اساتید روان شناسی نشستن، کم لطف و منفعت نخواهد بود، هدف اصلیم از شنیدن سخنرانی ، روشن شدن زوایای تاریک زندگیست که جهل در حقیقت همان ظلمت است و بی شک نور علم و آگاهی، کیفیت زندگی را ارتقاء میدهد و به عقیده من ، ارتقاء کیفیت زندگی (بلحاظ فرهنگی) یعنی آسان تر شدن زندگی.

من از اطاله کلام خودداری میکنم و جنبه های مختلفی را که سخنرانی های شما برای من روشنگر بوده اند را جزء به جزء ذکر نمیکنم. صرفا به حیطه ازدواج میپردازم که درحال حاضر هم دغدغه اصلی ام است.

به جرات و صداقت باید اعتراف کنم که همایش های شما در رابطه با ازدواج و روابط زوجین، نعمتی از نعمات الهی بود که بر من عرضه شد تا در کنار روشنگریهای فرهیختگانی مثل:     دکتر حسین الهی قمشه ای، دکتر محمود گلزاری، حجت الاسلام پناهیان، علی اکبر رائفی پور، دکتر شکوه نوابی نژاد، دکتر حمید حبشی، حجت الاسلام دهنوی، دکتر افروز و ... نگاهم در حد زیادی نسبت به جنس مخالف و ازدواج و روابط با همسر عوض شده و رشد زیادی داشته باشد. شاید حکمت این بوده که تا این سن (35 سالگی !) کماکان مجرد بمانم تا آگاهی بیشتری نسبت به ازدواج پیدا کنم. همین قدر بگویم که یک زمانی بر اثر شنیدن دیدگاه چند تن از عوام ، ذهنیتم این بود که مثلا: جنس مونث برایش خوشایند است که گاهی همسرش یک دادی در خانه بزند و به قول معروف کمی مردانگی به رخ همسرش بکشد. غافل از اینکه خشونت با اقتدار و جلال ، متفاوت است و مردانگی در قبال زن، ربطی به خشن بودن ندارد. یا مثلا در ارتباط با سوالهایی که در زمان خواستگاری دختر و پسر باید از هم بپرسند، هیچگونه اطلاعاتی نداشتم. مخصوصا اینکه این سوالات باید بطوری پرسیده شوند که بصورت کیفیتی شرح داده شوند.

من نمیخواهم بگویم که همه آنچه که در زندگی زناشویی رخ خواهد داد را شما و اساتید دیگر گفته اید، که قطعا بسیاری از مسائل، در وسط گود زندگی مشترک و باآن شخص خاص، مشخص خواهد شد. اما فکر میکنم دانستن آن مسائل مطرح شده برای انتخاب همسر، خواستگاری ، زندگی مشترک و ... تاثیر به سزایی در بهبود مسائل فوق برای هر کسی خواهد داشت.

در کل سخنرانی های جنابعالی به عقیده من بقدری راهگشا و اصولی و علمی هستند که بنده بعنوان هدیه چند بار سلکشنی از آنها را بصورت CD برای دوستان و همکاران و اقوام، ارسال کرده ام. بعنوان زینت کاور CD و مهم بودن گوش کردن به سخنرانی و پند بزرگان هم، آیات 17 و 18 سوره زمر را روی آن درج کرده ام.                                                                                     با سپاس فراوان

وحید پاریاو